CO NOWEGO?

Spotkanie z Pogonią meczem ostatniej szansy

Akademicy wciąż mają jeszcze szansę zagrać w Futsal Ekstraklasie w przyszłym sezonie. Żeby się tak stało, należy spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest zwycięstwo z Pogonią 04 Szczecin w meczu 25. kolejki rozgrywek krajowej elity. Portowcy są jedyną ekipą, która poza gdańszczanami musi się jeszcze liczyć z możliwością bezpośredniej relegacji. W sobotę każdy inny wynik niż wygrana Akademików przypieczętuje ich występy w I lidze w sezonie 2019/2020.

Na trzy kolejki przed zakończeniem rozgrywek Futsal Ekstraklasy AZS UG traci do Pogoni 7 punktów. Do zdobycia jest jeszcze 9 „oczek”, więc nawet remis z ekipą ze Szczecina, czyli zachowanie status quo w ligowej tabeli oznaczać będzie, że Akademicy nie zdołają już dogonić rywala. Wygrana z kolei pozwoli doskoczyć do rywala na dystans 4 punktów. Wówczas o miejscu premiowanym udziałem w barażach zadecydowałyby dwie ostatnie kolejki.

Terminarz AZS UG i Pogoni 04 do końca sezonu:

AZS UG:

– Pogoń 04 Szczecin u siebie

– AZS UŚ Katowice wyjazd

– MOKS Słoneczny Stok Białystok u siebie

 

Pogoń 04 Szczecin:

– AZS UG Gdańsk wyjazd

– Red Dragons Pniewy u siebie

– AZS UŚ Katowice u siebie

Co z tego wynika? Generalnie to, że sytuacja jest bardzo trudna, ale sport, piłka nożna czy futsal pamiętają bardziej spektakularne „powroty z dalekiej podróży” niż ten, który chcielibyśmy, żeby stał się udziałem Akademików.

W tym miejscu należy jeszcze wspomnieć o regulaminie rozgrywek Futsal Ekstraklasy, a dokładniej mówiąc o podpunkcie mówiącym o wyłanianiu kolejności w tabeli przy równej ilości zdobytych punktów:

„W przypadku uzyskania w tej samej grupie równej liczby punktów przez dwa lub więcej Klubów, o zajętym miejscu decyduje wyższe miejsce w tabeli po rundzie zasadniczej.” (regulamin FE, sezon 2018/2019).

Ponieważ to Pogoń sezon regularny zakończyła na wyższym miejscu, w przypadku wygrania wszystkich spotkań do końca sezonu przez AZS UG, rywale ze Szczecina mogą w trzech spotkaniach ugrać maksymalnie jeden punkt. Remis w meczu z gdańszczanami bądź dwa podziały punktów w spotkaniach z pozostałymi rywalami gwarantują Portowcom miejsce w dwumeczu barażowym.

Wszystkie powyższe rozważania stracą jednak sens w przypadku braku zwycięstwa w najbliższą sobotę. Wygrajmy więc z drużyną, którą w tym sezonie potrafiliśmy przed własną publicznością pokonać 6:2. Czas na ewentualne rozważania możliwych scenariuszy ostatnich dwóch kolejek i liczenie punktów przyjdzie później.

Mecz 25. Kolejki Futsal Ekstraklasy: AZS UG Gdańsk – Pogoń 04 Szczecin
Sobota, 11 maj 2019, godzina 19:00, Hala AWFiS Gdańsk, ul. Górskiego 1