CO NOWEGO?

Akademicy zaczynają grę w Pucharze Polski

Fakt, że przerwa między jesienną i wiosenną rundą STATSCORE Futsal Ekstraklasy wynosi blisko dwa miesiące nie oznacza, że tak długo przyjdzie nam czekać na emocje i mecze o stawkę w wykonaniu drużyny AZS UG. Już 6 stycznia, czyli w Trzech Króli Akademicy przystąpią do rozgrywek Halowego Pucharu Polski. W 1/32 finału zmierzą się w meczu wyjazdowym z AP Calcio Wągrowiec.

Dla gospodarzy tego spotkania będzie to kolejna runda zmagań w HPP, w grudniu zespół z wielkopolski pokonał Beniaminka 03 Starogard 6:4, a wcześniej zwyciężyli w preeliminacjach wojewódzkich. Dla zespołu z Wągrowca trwająca edycja rozgrywek już jest wielką przygodą, a trener Dawid Jasiński podkreśla, że do starcia z ekstraklasowym AZS UG jego podopieczni podejdą nie mając nic do stracenia i wierząc, że rozgrywki pucharowe rządzą się własnymi prawami. I to właśnie szkoleniowiec Calcio udzielił nam informacji o czwartkowym rywalu Akademików.

Proszę o „przedstawienie” klubu sympatykom AZS UG. Kiedy powstał, w jakich rozgrywkach bierze udział, kto wchodzi w skład drużyny – czy to zawodnicy młodzi, a może doświadczeni, z grą na boiskach trawiastych na koncie?

– Calcio Wągrowiec skupia się na szkoleniu dzieci i młodzieży w piłce nożnej. Priorytetem klubu jest wychowanie dzieci poprzez sport. W aspekcie czysto sportowym chcemy dzieciom dać jak największe możliwości, a dowodem na to są nasi wychowankowie. W 6 letniej historii naszego klubu możemy pochwalić się wychowankami, który zasilili najlepsze akademie w kraju: Legia Warszawa, Lech Poznań, Warta Poznań, Fase Szczecin. Nasz wychowanek Igor Busz regularnie jest tez powoływany do kadry Polski u-15 co jest dla nas dużym powodem do dumy. 

Futsal i przygoda w Pucharze Polski jest dla nas fajną przygoda i chcemy by trwała jak najdłużej. Po raz pierwszy zgłosiliśmy zespół do tego typu rozgrywek i nie ukrywamy radości z tego, że gramy w 1/32 PP. Nasz zespół to taka mieszanka wybuchowa. W składzie m.in 17- letni Adam Frąckowiak, młody obiecujący chłopak, a wspiera go np. 34 letni Rafał Leśniewski, zawodnik z bardzo bogatym doświadczeniem ligowym, grający niegdyś na boiskach pierwszoligowych.

Jakie jest zainteresowanie futsalem w Wągrowcu? Jakie są cele drużyny na ten sezon i na przyszłość?

– W Wągrowcu od lat są amatorskie ligi halowe. Zainteresowanie tą dyscypliną  jest dość spore. Brakuje jednak w tym mieście zespołu, który będzie regularnie grał na profesjonalnym poziomie. Kto wie, może to właśnie my przecieramy szlaki i coś w niedalekiej przyszłości takiego powstanie w naszym mieście. Udział w PP jest dla nas przede wszystkim przygodą. Ostatnie sukcesy nas tylko napędzają i nie ma co ukrywać, że chcemy by ta przygoda trwała jak najdłużej.

Co oznacza dla Was spotkanie z zespołem z Futsal Ekstraklasy, jak nastawiacie się na ten mecz, czego oczekujecie po występach w Pucharze Polski? Co wiecie o drużynie AZS UG?

– Przeszliśmy długa drogę, by znaleźć się w tym miejscu. Po ostatnim zwycięstwie w 1/64 z liderem drugiej ligi ze Starogardu Gdańskiego, jeszcze w szatni rozmawialiśmy, że fajnie jakbyśmy trafili na zespół z Ekstraklasy. Stało się i z niecierpliwością czekamy na to spotkanie. Oczekiwań żadnych nie mamy. Dla nas nie jest ważne, czy gramy dzisiaj z zespołem amatorskim czy profesjonalnym. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku za zwycięstwo jest ta sama nagroda czyli awans do kolejnej rundy. O drużynie AZS wiemy dość sporo, ale czy to przełoży się na wynik spotkania to czas pokaże. Wiadomo, że faworytem spotkania jest zespół AZS UG Gdańsk, w końcu nie jest to przypadek, że grają na tym poziomie rozgrywkowym.

Podczas spotkania odbędzie się także akcja charytatywna, na co zbieramy pieniążki?

– Hasłem przewodnim od lat w naszym klubie jest GRAMY- POMAGAMY. Nasz klub  włącz się w szereg wsparcia w różnych celach i instytucjach. W zeszłym roku wspomogliśmy dom dziecka, schronisko, zrobiliśmy na święta szlachetna paczkę jednej z rodzin, ostatni Puchar Polski oddaliśmy do licytacji, a kwotę przeznaczyliśmy na hospicjum, które znajduje się w Wągrowcu. Mecz w 1/32 PP z AZS UG Gdańsk zagramy dla Leosia, dziecko zmaga się z chorobą SMA. Całkowity dochód ze spotkania (bilet wstępu to zakup cegiełki w kwocie 5zł i z licytacji – na stronie fb Calcio trwa licytacja koszulki Widzewa Łódź z autografami) zostanie przekazany rodzicom Leosia.  Podczas transmisji live, którą przeprowadzi dla nas portal WRC pojawi się również nr konta do fundacji Leosia, kto może niech wspomoże. Zachęcam do wsparcia również kibiców z Gdańska.

Mecz 1/32 Halowego Pucharu Polski: AP Calcio Wągrowiec – AZS UG Gdańsk

Czwartek, 6 stycznia 2022, godzina 18:00, Hala OSiR Wągrowiec

Transmisja: https://youtu.be/fp1Cd0v3AWY

Leave a Reply