CO NOWEGO?

Kolejny lider na drodze Akademików – AZS UG zmierzy się z Red Devils Chojnice

Układ terminarza z pewnością nie rozpieszcza w tym sezonie futsalistów AZS UG, chociaż ostatnia kolejka pokazała, że lider rozgrywek wcale nie musi być taki strasznym jak go malują. Tym razem poprzeczka wydaje się jednak zawieszona jeszcze wyżej, ponieważ Red Devils otwierają tabelę po 5 kolejkach, mając komplet punktów, i to wywalczony w komplecie na wyjazdach!

Niedzielne spotkanie z AZS UG będzie więc dla chojniczan pierwszym w tym sezonie rozegranym przed własną publicznością. Futsalowe święto Red Devils postarają się pokrzyżować Akademicy, niesieni entuzjazmem po ograniu poprzedniego lidera I ligi w ostatni weekend. Nastroje i sytuację panującą w obozie Czerwonych Diabłów opisał specjalnie dla Was Tomasz Mrozek Gliszczyński, prezes klubu.

Po pięciu kolejkach trwającego sezonu otwieracie tabelę rozgrywek z kompletem punktów – jak oceniacie swoją formę na początku sezonu?

– Plan minimum początku sezonu został wykonany, z pięciu wyjazdowych meczów przywieźliśmy komplet punktów. Forma jest rosnąca, w każdym meczu prowadzimy grę, jesteśmy stroną dominującą, szwankowało nieco wykończenie akcji, ale nad tym elementem skutecznie popracowaliśmy.

Jak przebiegały przygotowania do sezonu i jakie zmiany zaszły w kadrze pierwszego zespołu w przerwie między sezonami?

– Już w przerwie zimowej poprzedniego sezonu ustaliliśmy, że nie zmieniamy podstawy drużyny, niezależnie od tego, czy utrzymamy się w ekstraklasie, czy będziemy grać o jeden poziom niżej, ale było oczywiste, że potrzebujemy wzmocnień. Odeszło trzech zawodników, z czego jeden, Guladi Kokoladze, nadal jest częścią naszej futsalowej rodziny, nie gra wyłącznie z uwagi na limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. Do kadry trafiło natomiast czterech młodych, perspektywicznych zawodników, dwóch reprezentantów ukraińskiej młodzieżówki, brązowych medalistów ME do lat 19 oraz dwóch mistrzów Kolumbii. Kadrę na obecny sezon mieliśmy w zasadzie gotową już w czerwcu, podobnie jak plan przygotowań do rozgrywek.

Red Devils stracili jak na razie najmniej bramek w grupie północnej I ligi, strzelacie średnio prawie 6 goli na mecz. W jakim elemencie gry macie jeszcze największe rezerwy? Co uważacie za swój największy atut?

– Największe atuty: z pewnością konsolidacja zespołu, zgranie, doświadczenie zawodników w grze na najwyższym poziomie rozgrywkowym, indywidualne umiejętności zawodników, przygotowanie motoryczne i kondycyjne. Bardzo istotne jest to, że zawodnicy z ławki rezerwowych w zasadzie nie odstają od tych, którzy wychodzą w poszczególnych czwórkach. Gdzie mamy rezerwy? Na pewno w każdym elemencie gry. Uważam, że zespół w lidze jeszcze nie pokazał pełni swojego potencjału, stać nas na zdecydowanie więcej. 30 minut meczu z Wenecją Pułtusk, to może być wyznacznik poziomu drużyny, jaki chcielibyśmy widzieć w tym sezonie.

Czego kibice obu drużyn mogą spodziewać się po spotkaniu z AZS UG? Rywalizacja tych zespołów ma długą i ciekawą historię, zarówno w I lidze jak i Ekstraklasie.

– Rywalizacja Red Devils z AZS zawsze była bardzo zacięta, takie pomorskie derby. W tym roku potencjał obu drużyn jest inny, my raczej dokonaliśmy wzmocnień, AZS oddał swoich dotychczasowych liderów, więc będziemy występować w roli faworyta. W sparingu wygraliśmy wysoko, ale to już historia. AZS gra nierówno, ale zawsze ambitnie, strzelacie dużo bramek, ale też łatwo potraficie je tracić. Widać, że ten zespół potrzebuje czasu, są przebłyski dużego potencjału, ale też proste błędy. Dla mnie niespodzianką były wysokie porażki z Gnieznem i Świeciem, ale też wygrana ze Szczecinem (to akurat bardzo pozytywna niespodzianka). Myślę, że w niedzielnym meczu kibice mogą spodziewać się dominacji Red Devils i groźnych kontr AZS, a na pewno walki do ostatniego gwizdka.

Jakie są cele i ambicje Red Devils na ten sezon?

– Cel to powrót do ekstraklasy futsalu, najlepiej bez konieczności uczestnictwa w barażach.  Cel numer dwa to także budowa drużyny na Ekstraklasę. Ci zawodnicy, którzy grają obecnie w klubie, mają grać za rok w Ekstraklasie, dobierani byli starannie i ten sezon to także czas na to, aby się zgrali, aby wypracowali automatyzmy w grze.

6.kolejka I ligi futsalu, grupa północna: Red Devils Chojnice – AZS UG Gdańsk

Niedziela, 29 października 2023, godzina 18:00, Chojnice

Leave a Reply