Akademicy krok bliżej Futsal Ekstraklasy, solidna zaliczka AZS przed rewanżem w Gliwicach

Futsaliści AZS UG wygrali pierwsze spotkanie barażowe o prawo gry w Futsal Ekstraklasie w sezonie 2021/2022. Akademicy pokonali KS Sośnicę Gliwice 5:2 i są o krok bliżej powrotu do krajowej elity.

Spotkanie ułożyło się idealnie dla Akademików. Po niespełna dwóch minutach gry z akcją z własnej połowy ruszył Wojciech Pawicki, który idealnie w tempo zagrał do Macieja Urtnowskiego. Piwot AZS UG spokojnie wyczekał bramkarza gości i posłał futsalówkę do siatki obok nóg interweniującego golkipera.

Praktycznie przed większą cześć trwania pierwszej połowy na parkiecie trwała zacięta walka o każdą piłkę. Wielu dogodnych sytuacji na zdobycie bramek nie było, nie brakowało natomiast nerwowości, niedokładności i szarpanych akcji. Wszystko zmieniło się w ostatniej minucie przed przerwą, kiedy to gospodarze zdobyli dwie kolejne bramki. Najpierw Jakub Domżalski przedarł się lewą stroną parkietu, „złamał” akcję do środka i potężnym strzałem z linii pola karnego podwyższył prowadzenie. Kilkanaście sekund później było już 3:0. Z głębi pola zagrywał Mateusz Wesserling, a Mateusz Cyman sytuacyjnym uderzeniem z pierwszej piłki ustalił wynik pierwszej połowy na 3:0 dla AZS UG.

Po zmianie stron zmotywowani goście rzucili się do ataku i odrabiania strat. Już po 40 sekundach stratę mocnym strzałem zmniejszył Grzegorz Górka. Gliwiczanie nie cieszyli się z tego trafienia zbyt długo, bo chwilę później rzut rożny wykonywali miejscowi. Do piłki za polem karnym dopadł Piotr Wardowski  i z pomocą rykoszetu zmienił rezultat na 4:1. Ten sam zawodnik podwyższył prowadzenie gdańszczan na kwadrans przed końcem spotkania, kiedy otrzymał podanie od Macieja Urtnowskiego i mocnym uderzeniem od poprzeczki ponownie wpisał się na listę strzelców.

Tym razem to futsaliści Sośnicy błyskawicznie zareagowali na utratę bramki, odpowiadając golem kapitana zespołu z Gliwic, Marcina Kiełpińskiego. Szybko padające bramki zwiastowały wiele emocji w ostatnich fragmentach meczu, ale mimo obustronnych, dogodnych okazji, rezultat nie uległ już zmianie. AZS UG zrobił ważny krok w kierunku Futsal Ekstraklasy, ale droga do krajowej elity jest jeszcze daleka. Drugie spotkanie barażowego dwumeczu odbędzie się w niedzielę, 16 maja w Gliwicach.

Mecz barażowy o grę w Futsal Ekstraklasie: AZS UG Gdańsk – KS Sośnica Gliwice 5:2 (3:0)