CO NOWEGO?

Akademicy zmierzą się z największą rewelacją ostatnich lat w polskim futsalu

KS Constract Lubawa w krótkim czasie wyrosła na drugą największą siłę polskiego futsalu. Zespół z Warmii i Mazur, podczas gdy AZS UG odbudowywał się w I lidze, szturmem wziął STATSCORE Futsal Ekstraklasę, zaraz po awansie zdobywając dwa tytuły wicemistrzowskie oraz sięgając po krajowy Puchar.  W najbliższej kolejce Akademicy zmierzą się więc ze „starymi, dobrymi znajomymi”, z którymi przed laty przyszło im rywalizować między innymi w Pucharze Polski czy barażach o awans do krajowej elity. I nie ma co ukrywać – to zespół z Lubawy będzie tu zdecydowanym faworytem.

Dwa lata to w futsalu i futbolu wieczność, o czym przekonał błyskawiczny rozwój Constractu. Zespół z Lubawy należy już teraz uważać za drugą główną siłę na mapie polskiego futsalu, miło więc posłuchać kapitana drużyny, Pawła Kaniewskiego, który przyznaje, że w historii rozwoju klubu potyczki z AZS UG mają swoje ważne miejsce. Jednak kurtuazja kurtuazją, a na parkiecie miejsca na sentymenty z pewnością nie będzie. Akademicy potrzebują punktów do ligowej tabeli i na mecz z trzecią aktualnie drużyną klasyfikacji rozgrywek jadą z bojowym nastawieniem zrobienia niespodzianki.

Nie będzie o to łatwo – nasz tradycyjny, przedmeczowy raport z obozu rywala to krótki wywiad z kapitanem zespołu KS Constract Lubawa, Pawłem Kaniewskim.

Jak wyglądały przygotowania do trwającego sezonu? Jakie zmiany, w porównaniu z poprzednim sezonem, zaszły w kadrze pierwszego zespołu?

–  Przygotowania do tego sezonu wyglądały podobnie, jak w poprzednich. Okres przygotowawczy zaczął się 20 lipca i trenowaliśmy 8 razy w tygodniu, do tego sporo sparingów i czterodniowy obóz w Czechach, podczas którego rozegraliśmy 4 mecze z topowymi czeskimi zespołami. Jeśli chodzi o zmiany personalne w zespole to było ich sporo, odeszło sześciu zawodników, a w ich miejsce przyszło sześciu nowych. Do tego pojawił się drugi trener, więc zmian było naprawdę dużo!

Dwa ostatnie sezony to wielkie sukcesy klubu, srebrne medale oraz zdobycie krajowego Pucharu – jakie cele stawiacie sobie w tym sezonie?

–  Zgadza się, ostatnie dwa sezony były szalone i wyjątkowe, nie wyobrażałem sobie takich sukcesów, gdy awansowaliśmy do Ekstraklasy. Jeśli chodzi o ten sezon, to nie mamy z góry narzuconego celu. Chcemy wygrywać każdy kolejny mecz, ale na pewno apetyt na złoto jest 🙂

Jak oceniacie swoją postawę na początku sezonu? Jesteście jak na razie jedyną niepokonaną drużyną, a do pierwszego miejsca tracicie tylko jeden punkt.

–  Nasza postawa na początku sezonu nie jest jeszcze taka, jakiej od siebie oczekujemy, ale wszystko idzie w dobrym kierunku. W ośmiu spotkaniach jesteśmy niepokonani, ale niestety dwa razy zremisowaliśmy, więc nie ma tutaj jakiegoś super powodu do dumy, bo wolałbym raz przegrać, niż dwa razy zremisować.

Czym jest futsal w Lubawie? Jak duże jest zainteresowanie klubem w regionie? Ostatnie lata to ogromny rozwój drużyny, zdecydowanie największy w skali całego kraju!

–  Myślę, że futsal w Lubawie stał się bardzo rozpoznawalny. Nie wiem czy jest ktoś w Lubawie, kto nie wie co to futsal 🙂. Jeśli chodzi o nasz region, to widać, że środowisko sportowe na Warmii i Mazurach zauważa nasze osiągniecia i nawet je nagradza.

Rywalizacja Lubawy z Gdańskiem na futsalowych parkietach ma swoją długą i dość ciekawą historię, chociaż najmniej w niej jest potyczek w STATSCORE Futsal Ekstraklasie – czego spodziewacie się przed meczem z AZS UG ?

–  Zgadza się, tak naprawdę od potyczki z Waszym zespołem w Pucharze Polski zaczęła się ta wspaniała historia futsalu w Lubawie. A później przez pierwsze kilka lat to my braliśmy lekcje futsalu od Was, a obecnie myślę ,że pomału my będziemy mogli uczyć. Co do sobotniego meczu, na pewno spodziewamy się trudnego spotkania, wiemy że Akademicy potrafią postawić się każdemu, są dobrze ułożeni taktycznie i twardzi w obronie. Do tego wydaje mi się, że bilans spotkań między AZS UG a Lubawą jest na korzyść zawodników z Gdańska, więc nie lekceważymy Was, ale na pewno postaramy się poprawić ten bilans na swoją korzyść! 🙂

9. kolejka STATSCORE Futsal Ekstraklasy: KS Constract Lubawa – AZS UG Gdańsk

Sobota, 6 listopada 2021, godzina 16:00, Lubawa

Leave a Reply