CO NOWEGO?

Mecz prawdy Akademików w Szczecinie – stawką awans do Futsal Ekstraklasy!

W niedzielę o godzinie 18 rozpocznie się ostatnia w tym sezonie kolejka rozgrywek grupy północnej I ligi. Przed ostatnią serią gier znamy już odpowiedzi na większość pytań, ale wciąż nie znamy tej najważniejszej – kto bezpośrednio awansuje do Futsal Ekstraklasy, a kto weźmie udział w barażach. Pretendentów mamy dwóch, w tym oczywiście futsalistów AZS UG.

Podopieczni Wojciecha Pawickiego zmierzą się w meczu wyjazdowym z Futsalem Szczecin, natomiast druga aktualnie drużyna w ligowej tabeli, We-Met Kamienica Królewska podejmie zajmujące trzecią lokatę Futbalo Białystok.

AZS UG ma nad rywalem z Kamienicy Królewskiej nie tylko przewagę jednego punktu, ale i lepszy bilans spotkań bezpośrednich. To bardzo istotne, ponieważ oznacza, że przy równej ilości punktów to Akademicy będą górą w klasyfikacji końcowej rozgrywek. To z kolei oznacza, że We-Met musi w ostatniej kolejce zwyciężyć i liczyć na to, że gdańszczanie nie wygrają swojego spotkania. Każdy inny wynik We-Metu promuje AZS UG. Z kolei gdańszczanie w przypadku zwycięstwa na pewno awansują, natomiast remis praktycznie nic nie zmienia w ich sytuacji, a na końcowy układ tabeli w zasadzie ma taki sam wpływ, co porażka. Czyli żaden.

Po tych regulaminowo-teoretycznych rozważaniach warto poświęcić kilka słów niedzielnym rywalom AZS UG. Futsal Szczecin to jedna z rewelacji rundy rewanżowej rozgrywek I ligi, drużyna aktualnie znacznie mocniejsza niż wskazuje na to jej pozycja w tabeli. W dodatku ambitna i rządna zwycięstwa w meczu kończącym zmagania I ligi, o czym przekonuje w przedmeczowej rozmowie szkoleniowiec tej ekipy, Miłosz Kocot.

Jak trener oceni grę i miejsce w tabeli Futsalu Szczecin w kończącym się sezonie?

– Potencjał sportowy tej drużyny pozwalał myśleć o realnym włączeniu się do walki o awans do Ekstraklasy. Przed sezonem liczyliśmy, że nasz dorobek punktowy będzie większy. Uważam, że mieliśmy problem z regularnym punktowaniem w pierwszej rundzie, przez co zajmujemy miejsce w środku tabeli ligowej.

W rundzie rewanżowej Futsal Szczecin był jedną z najlepszych drużyn w lidze, czym można wytłumaczyć ten progres względem rundy jesiennej?

– Przede wszystkim regularną, sumienną pracą całej grupy na treningu. Dzięki kilku transferom podnieśliśmy znacząco umiejętności drużyny, co przełożyło się na intensywność i jakość na treningach. Poza tym zawodnicy bardzo poprawili decyzyjność i mobilność w ataku, co zaowocowało dużą liczbą zdobytych bramek.

W meczach Pańskiej drużyny padło najwięcej goli w rozgrywkach grupy północnej I ligi, skąd takie wysokie wyniki i widowiskowe spotkania?

– Jest to trochę spowodowane słabą koncentracją. Często pozwalaliśmy sobie na rozluźnienie, traciliśmy szybko bramki i trzeba było odrabiać stratę. W tej rundzie byliśmy bardzo mocni w ataku pozycyjnym, mieliśmy łatwość w zdobywaniu bramek. Jeśli do tego dołożyć nasze stałe problemy z grą w obronie, to otrzymujemy mecze z dużą liczbą bramek.

Czego można spodziewać się po spotkaniu z AZS UG? Jesienią mecz był bardzo wyrównany, a Akademicy z Gdańska zwyciężyli nieznacznie, 5:4.

– Jesienią w Gdańsku zagraliśmy słaby mecz. Straciliśmy w prosty sposób bramki po SFG, mieliśmy problem z tworzeniem sytuacji podbramkowych. Myślę, że aktualnie jesteśmy lepszym zespołem i postaramy się pokazać nasz najlepszy futsal. Na pewno chęć zwycięstwa jest bardzo duża. Mamy okazję zostać najlepszym zespołem rundy wiosennej i postaramy się to osiągnąć.

Akademicy walczą o awans, w Szczecinie zagrają o zwycięstwo, ponieważ remis nic nie zmienia w ich sytuacji. Jak podchodzicie do tej sytuacji i dodatkowego „smaczku”, którym jest stawka tego meczu dla drużyny AZS UG?

– Dużo będzie zależeć również od meczu We-Metu, może się okazać, że wasza drużyna awansuje nawet mimo porażki w Szczecinie. Cieszy nas, że gramy ostatni mecz z liderem.  Zrobimy wszystko, żeby było to ciekawe widowisko. Chcemy pokazać postawę fair play, w każdym meczu gramy o 3 pkt i nie inaczej będzie w tym przypadku. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, żeby wygrać to spotkanie. Jeżeli UG Gdańsk z nami wygra, to awansuje do Ekstraklasy, a ja szczerze pogratuluje im awansu.

22. kolejka I ligi futsalu, grupa północna: Futsal Szczecin – AZS UG Gdańsk

Niedziela, 23 kwietnia 2023, godzina 18:00, Szczecin

Leave a Reply