CO NOWEGO?

Futsal Ekstraklasa dla Sośnicy Gliwice, zbyt późny zryw Akademików z Gdańska

AZS UG Gdańsk nie zagra w przyszłym sezonie w Fogo Futsal Ekstraklasie. W dwumeczu barażowym lepsi od Akademików okazali się futsaliści Sośnicy Gliwice i to oni w sezonie 2023/2023 zaprezentują się na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. O rezultacie spotkania rewanżowego zadecydowały pierwsze fragmenty spotkania, po których miejscowi dość szybko odjęli trzybramkowe prowadzenie.

Już w 3 minucie wynik spotkania otworzyli gospodarze. W środku boiska piłkę przejął Grzegorz Górka, po czym popędził w stronę bramki Kacpra Sasiaka. W decydującym momencie nie kombinował, nie bawił się w techniczne strzały, tylko uderzeniem z całej siły pokonał gdańskiego golkipera. Kilkadziesiąt sekund później było już 2:0, kiedy technicznym strzałem popisał się Michał Tkacz, który przelobował wychodzącego z bramki Sasiaka.

W 10 minucie gospodarze podwyższyli prowadzenie. Najpierw jeden z zawodników Sośnicy „ruletą” oszukał defensywę gdańszczan, a następnie podał w pole karne, gdzie „na wślizgu” do siatki skierował ją Marcin Kiełpiński.

Sygnał do odrabiania strat dał Akademikom chwilę później Mateusz Wesserling, który zwodem zgubił rywala i potężnym uderzeniem lewą nogą z dystansu zmniejszył stratę do gliwiczan.

Po kwadransie gospodarze znowu odskoczyli na dystans trzech trafień, gdy szybki atak Sośnicy sfinalizował Michał Hyży. Kilkadziesiąt sekund później AZS UG odpowiedział trafieniem Iwo Gerlee, który urwał się obronie miejscowych, wyszedł jeden na jednego z bramkarzem z Gliwic i pokonał go techniczną podcinką. Wynikiem 4:2 i trzybramkowym prowadzeniem Sośnicy w dwumeczu zakończyła się pierwsza połowa meczu.

Dwie minuty po przerwie Marcin Kiełpiński wykończył świetną, kombinacyjną akcję gospodarzy, którzy po tym trafieniu prowadzili 5:2. Gdańszczanie musieli zaatakować i ruszyli do przodu większą liczbą graczy, Sośnica natomiast nieco się cofnęła, stawiając przede wszystkim na zabezpieczenie dostępu do swojej bramki.

Trener AZS UG Wojciech Pawicki zdecydował się na wariant gry z wycofanym bramkarzem na niespełna 13 minut przed końcem spotkania, ale w odpowiedzi, po połowie godziny gry hattricka skompletował kapitan gliwiczan, Marcin Kiełpiński.

O tym, że nie wszystko jeszcze stracone, przekonał Akademików gol Mateusza Wesserlinga, który z dystansu huknął nie do obrony, natomiast gdy chwilę później akcję gdańszczan i podanie Szymona Kuzio z najbliższej odległości do siatki skierował Karol Majchrzak, na nieco ponad 6 minut przed końcem w szeregach Sośnicy musiało zrobić się gorąco. Wynik 6:4 nie był już tak komfortowy dla miejscowych i być może gdyby jedno z uderzeń trafiło do siatki, a nie w poprzeczkę, losy tego spotkania i barażowego dwumeczu dałoby się jeszcze odwrócić.

Niestety w końcówce obrona Sośnicy interweniowała bardzo skutecznie, ofiarnie i szczęśliwie, a chwilę po ostatnim gwizdku sędziego w gliwickiej hali rozpoczął się prawdziwy festiwal radości miejscowych graczy. I należy obiektywnie przyznać, że z przebiegu dwumeczu Sośnica zasłużyła na awans.

Tak więc z tego miejsca nie pozostaje nam nic innego, niż pogratulować gospodarzom awansu do Fogo Futsal Ekstraklasy i życzyć powodzenia w krajowej elicie. AZS UG natomiast w rozgrywkach 2023/2024 ponownie powalczy o powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej.

2. mecz barażowy o awans do Futsal Ekstraklasy: KS Sośnica Gliwice – AZ UG Gdańsk 6:4 (4:2) (pierwszy mecz 3:2 dla Sośnicy)

1:0 Grzegorz Górka 3’

2:0 Michał Tkacz 3’

3:0 Marcin Kiełpiński 10’

3:1 Mateusz Wesserling 11’

4:1 Michał Hyży 15’

4:2 Iwo Gerlee 16’

5:2 Marcin Kiełpiński 22’

6:2 Marcin Kiełpiński 32’

6:3 Mateusz Wesserling 33’

6:4 Karol Majchrzak 34’

Leave a Reply